Światowa Sieć Informacji o Bioróżnorodności GBIF (Global Biodiversity Information Facility) to ogólnoświatowy system informatyczny pozwalający każdej osobie posiadającej dostęp do Internetu do informacji na temat taksonomii i rozmieszczenia organizmów na Ziemi. Dzięki platformie internetowej, będącej największą bazą bioróżnorodności, użytkownik ma dostęp do setek milionów danych publikowanych przez naukowców i instytucje z całego świata.

 

 

Sieć GBIF zaczęła działać w marcu 2001 roku, będąc owocem pracy ekspertów z kilkudziesięciu krajów. Obecnie baza zawiera ponad 600 milionów rekordów dotyczących, między innymi, gatunków roślin, zwierząt, grzybów, bakterii czy wirusów. Dane dostępne są zarówno dla naukowców i placówek badawczych, jak i dla miłośników przyrody, którzy mogą eksplorować bazę w poszukiwaniu informacji dotyczących swojego regionu.

 Organizacją koordynującą współpracę z GBIF w Polsce jest działająca od 2003 roku Krajowa Sieć Informacji o Bioróżnorodności (KSIB) która skupia większość wiodących krajowych ośrodków naukowych.

Baza dostępna jest pod adresem http://www.gbif.org